Αγωγή Υγείας

Προαγωγή ψυχικής υγείας παιδιού και εφήβου Α' και Β' τάξη 2023

Το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας από το Κέντρο Υγείας Λιτοχώρου παρακολούθησαν τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' και της Β' τάξης. "Μεγαλώνοντας αλλάζω. Τι μου συμβαίνει;" για την Α' τάξη και "Σεξουαλική αγωγή" για τη Β' τάξη, πάντα με την καθοδήγηση και εξειδικευμένη παρουσίαση των ειδικών επιστημόνων του Κέντρου Υγείας, τις κ. Τσιαράπα Αθανασία και Μησιάκα Δάφνη. Την ίδια ημέρα οι μαθητές της Γ' τάξης επισκέφθηκαν το 1ο Πρότυπο ΕΠΑΛ και το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης, όπως είθισται κάθε χρόνο, στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού των μαθητών.

• ygeiaab1
  • ygeiaab2

Προαγωγή ψυχικής υγείας παιδιού και εφήβου Γ τάξη 2023

Σε συνέχεια της πολυετούς συνεργασίας του Γυμνασίου Λεπτοκαρυάς με το Κέντρο Υγείας Λιτοχώρου, παρακολούθησαν σήμερα Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 πρόγραμμα Αγωγής Υγείας οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' τάξης. Συγκεκριμένα, 25 αγόρια στη σχολική αίθουσα του ορόφου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να συζητήσουν με την κ. Αθανασία Τσιαράπα, μαία του κέντρου, για ζητήματα σεξουαλικής αγωγής στα αγόρια (τι είναι η ήβη, τι η εφηβεία, ποιες αλλαγές συμβαίνουν σωματικές αλλά και ψυχοσωματικές, ορμόνες, ιδρώτας, ακμή, αναπαραγωγική υγεία). Την ίδια ώρα στο ισόγειο του κτηρίου μας στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων 29 κορίτσια παρακολούθησαν το πρόγραμμα αγωγής υγείας με τίτλο: "Σεξουαλική αγωγή στα κορίτσια" με ανάλογα θέματα συζήτησης μαζί με την κ. Δάφνη Μησιάκα, επίσης μαία του Κέντρου Υγείας Λιτοχώρου.

• ky1
  • ky2
  • ky3
  • ky4

Χαμόγελο του παιδιού - "Πίσω από την οθόνη"

Tο Γυμνάσιο Λεπτοκαρυάς υποδέχτηκε την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2020 "Το χαμόγελο του παιδιού". Στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων η ψυχολόγος του οργανισμού κ. Νίκη Μοσχοβάκη-Φιλιππίδου, σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό του σχολείου κ. Βασιλική Σκάζα, πραγματοποίησε το εγκεκριμένο για μαθητές γυμνασίου εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τον τίτλο: "Πίσω από την οθόνη" με θέμα την ασφάλεια των μαθητών στο Διαδίκτυο σε μαθητές της Α' και της Γ' τάξης. Τη δράση χαιρέτισαν η υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων κ. Μυράντα Παππά με τη γραμματέα κ. Θεοδώρα Τσαχουρίδου, καθώς και η Συντονίστρια των φιλολόγων κ. Βάνα Αγγέλη.